Przejdź do treści

Niepubliczna, prywatna polsko-brytyjska szkoła podstawowa

Zmarła Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II

W dniu 8.09.2022 roku zmarła Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II

zmarła w wieku 96 lat. Zasiadała na brytyjskim tronie od 1952 r. i była jedną z najdłużej panujących głów państwa w historii.

Była królową 33 państw: nie tylko Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale również 15 innych państw, m.in. Australii, Grenady, Kanady i Nowej Zelandii. Od początku swoich rządów cieszyła się popularnością. Dopiero po ukończeniu 90 lat zaczęła powoli wycofywać się z udziału w publicznych wydarzeniach.

Królowa pamiętała czasy, gdy nad Imperium Brytyjskim nigdy nie zachodziło słońce. Formalnie posiadała całkiem dużą władzą, ale siłą Elżbiety było to, że nigdy jej nie wykorzystała.

Gdy miała 9 lat zmarł Józef Piłsudzki. Była królową, gdy rodzili się wasi dziadkowie, gdy w Polsce i na świecie dochodziło do ogromnych zmian. Była królową, gdy w Polsce wprowadzano stan wojenny, obalano komunizm, gdy nasz kraj dołączył do Unii Europejskiej.

W czasie swoich trwających 70 lat rządów, w nieustannie zmieniającym się świecie, była stałym punktem – czyli także „naszą” królową.

Na Pałacu Buckingham flaga została opuszczona. Przed siedzibą brytyjskiej rodziny królewskiej gromadzą się ludzie. Wszystkim jest smutno, bo odeszła postać znana i szanowana, która była z nami od zawsze. Nikt już nie pamięta czasów, gdy Jej królewskiej mości nie było.

Teraz królem jest Karol III. 73-letni Karol jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii.

Karol wydał specjalne oświadczenie po śmierci matki. “Śmierć mojej ukochanej matki, jej królewskiej mości, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny.

W czasie uroczystego apelu w naszej polsko-brytyjskiej szkole upamiętniliśmy pamięć o Królowej Elżbiecie minutą ciszy.

[*]

Źródło zdjęcia: Onet.pl